Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Visitor Messages

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • MEHMET SÜMER(Ekonomist), ENTEGRASYON ANLAYIŞI,TRABZON VE TRABZONSPOR

  Trabzonspor olmasaydı olmazdı. Bir kent ki milletimiz ve ülkemizin derin mazisinde vazgeçilmez, stratejik konumu olsun fakat ilimize ve insanımıza o denli dönüşümü olamasın. Olmasın diyemiyorum çünkü ilimizin dogma kompozisyonunda böyle bir mahsurlu özellik mevcut değildir. İnsan kaynaklarımızın her türlü zor işlerde, zor şartlarda, zor rakiplerine karşı başarılı oldukları gibi göz ardı edilemeyecek bir gerçeklik mevcuttur. İnsanımızın bireysel yapılarda ve teşebbüslerde, müteşebbis kabiliyetinin istisnasız dikkat çeken bir şekilde öne çıktığı, bu özelliğinin süreklilik arz ettiği gibi şeceresini kimseye kaptırmaya niyeti ve talihi olmasa gerek. Mikro düzeydeki organizasyon yapılarının maksimum başarı göstermeleri durumunda bile varacakları en üst seviye, yapıda hizmet veren bireylerin özgün yeteneklerinin mekanik toplamlarını geçmesini getiremez. Mamafih entegrasyon yapılarında, kolektif ruhun getirdiği akıl ve güç bileşkesi toplanarak artan, arttıkça da yeni başarılara motivasyon ve kaldıraç fonksiyonu gören bir kudrettir. Her başarının getirdiği sonuç aynı zamanda da olumlu sosyal sonuçları beraberinde getirmelidir. Bireysel başarıların temin ettiği sosyal refah kısıtlı olmaktan öteye gidemez. Kolektif başarıların sağladığı sosyal getiri ise toplumsal huzura, herkesi memnun eden prestijli bir kaynaşmaya türev olabilir. Söz konusu bu saygın örgütsel yapılardan sayısı giderek artan yeni organizasyonlar doğabilir. İstihdam sorununun halledildiği birlik beraberlik ruhunun geliştiği, sosyal refahın temin edildiği, asayişin kemale erdiği bir ortam mümkün olabilir. Hedeflenen durum spor konusunda da olmazsa olmazlardandır.
  Trabzon ilimizde bireysel davranış alışkanlıklarının yoğun, kolektif akıl ve örgütlenmelerin, insanlarımızın yeteneklerine göre yetersiz olması, birçok sorunu da beraberinde getiriyor. İNSANIMIZIN ÖZGÜN SOSYAL DOKUDAN ESİNLENEN OLUMLU, TAKDİRE DEĞER HASLETLERİ DAHA FAZLA SORUNLARIN ÇIKMAMASININ TEMİNATIDIR.
  Trabzonspor`umuz ilimizde entegre örgütsel yapının bir bakıma hedef tutulan onunla üzülüp, onunla sevinilen tipik örneğidir. Geçmiş yıllardaki üstün dünya çapında başarıları yöre insanımızın gurur vesilesidir. Tabi ki insanoğlunun sadece geçmişiyle övünüp oyalanması zincirleme başarısızlıklara neden olabilir. İşte birlikte övünülecek sonuçların elde edilememesi, çağın getirdiği, bize empoze ettiği büyük ölçekli organizasyon başarı tekniklerini uygulamadaki basiretsizliğimiz tipik, acıklı bir örnektir. Küçük olsun benim olsun sakıncalı klasik ego maalesef sürekli bizim toplumumuzda kendini gösteriyor. Öne çıkana kadar demokrasi ve paylaşımcılık, öne çıktıktan sonra bencilik, toplumları sürükleyecek onur duyulabilecek sonuçların doğmamasına neden olan yaklaşımlardandır. Ehliyetli yöneticiler başarı istikrar, istikrar da daha başarılı yöneticileri getirir. Liyakat-başarı neden sonuç ilişkisini izah eder. Trabzonspor da başarı yakalanacaksa gelecek olan başkan, kesinlikle alınıp takımla uyumlu yıldız olan ve takımda yetişip yıldız olan futbolcuların satılmayacağı konusunda teminat vermelidir. Gelen yönetim başarılı futbolcuyu satıp sermaye yaparsa en basit yolu seçmiş olur. Gelenler zamandan, imkândan basiretten istişareden öne çıkmak zorundadır. Kimse vizyona çıkmak için değil başararak trabzonsporla birlikte haklı vizyona çıksın. Gerçekten pastayı paylaşmak için değil fedakârlık etmek için gelsinler. Yöneticilik vasfı olmayanlar Trabzonspor a çarpıp dökülüyorlar. Genel trent budur. Başkan belki fedakârlık yapacaktır fakat fedakârlık yapamayan birlikte yola çıkılan kişiler yeni bir muhalefet oluşturup sorunların çözülemez hal almasına neden oluyorlar. Trabzonspor ideoloji arenası değildir asla olmamalıdır. Trabzonspor boy gösterme yeri hiç değildir. Ben olunca her şey güzel, ben olmayınca tufan saplantısı terk edilmelidir. Gelecekte sağlıklı, başarılı herkesin daha fazla gurur duyabileceği, gençlerimizin huzur ve kaynaşma duygusunu pekiştirebileceği bir Trabzonspor dileğiyle.  MEHMET SÜMER(Ekonomist)
Lütfen bekleyin...
X