Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Liverpool ,Barça,Ýnter,Lyon ve Toulouse

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Liverpool ,Barça,Ýnter,Lyon ve Toulouse

  LÝVERPOOL,BARÇA,ÝNTER,LYON VE TOULOUSE

  Trabzonspor 1977'de ilk Avrupa Kupasý maçýna çýktýðýnda henüz 10 yaþýndaydý ve Birinci Lig'de henüz iki sezon geçirmiþti. O zamanki adýyla Þampiyon Kulüpler Kupasý'nda ilk turda Akranes'i iki maçta da yenerek tur atladý. Ve ikinci turda karþýsýna dönemin en þöhretli takýmý Liverpool çýktý. Bir sezon önce Avrupa'nýn en büyüðü olan Liverpool'un kadrosunda kimler yoktu ki... Kevin Keegan, John Toshack, Hughes, Heighway, Mc Dermott ve kaleci Clemence'li Liverpool karþýsýnda hiç þans verilmiyordu. Ama Türkiye'yi etkisi altýna alan Karadeniz Fýrtýnasý, 20 Ekim 1976'da rahmetli Dozer Cemil'in penaltý golüyle Liverpool'u yenerek Avrupa'daki zafer serisini baþlattý. Bob Paisley'nin Liverpool'u o yýl önüne geleni ezip geçerek bir kez daha Avrupa þampiyonu oldu.

  Avrupa'da Fýrtýna günleri
  1982'de Ýtalya, Dünya Kupasý'ný kazanmýþtý ve o takýmýn iskeletini Ýnterli oyuncular oluþturuyordu. 1983-84 UEFA Kupasý ilk tur maçý müthiþ bir çekiþmeye sahne oldu. 88'de sahneye çýkan Tuncay, Zenga'yý avlayarak maçýn tek golünü attý ve Trabzonspor'un adýný Avrupa'ya bir kez daha duyurdu. 1984-85'te Sovyet ekolünün güçlü takýmý Dnieper, Avni Aker'e konuk oldu. Lemi onlara da Avni Aker tarifesi uyguladý. 1990'da Avrupa Kupa Galipleri Kupasý ilk turunda Johan Cruyff'un Barcelona'sý çýktý Trabzonspor'un karþýsýna. Zubizaretta, Nando, Ferrer, Koeman, Serna, Bakero (Salinas) Stoichkov, M. Laudrup, Amor ve Beguiristain onbiriyle mücadele eden Barça, Trabzonspor'u K. Hamdi'nin kafa golüyle tanýdý. Ve o Barcelona kupayý finalde Manchester United'a kaybetti. Bunlarýn üstüne 1991-92'de UEFA ikinci turundaki Fransa'da 4-3, Trabzon'da 4-1 biten Olympique Lyon, 1994-95'teki Aston Villa maçlarýný ekleyin. Türk futbolunun Avrupa'daki bayrak taþýyýcýsýydý Trabzonspor. Yýllar yýlý azmin, direncin, zor þartlarda kazanmanýn sembolü oldu bordo-mavili camia.

  10 yýldýr bir baþarý yok

  Son 10 yýlda ise tablo tamamen terse dönmüþ gözüküyor. 1997-98'de UEFA Kupasý birinci turunda Bochum'a, 1998-99'da UEFA Kupasý ikinci ön eleme turunda Wisla Krakow'a elendi Trabzonspor. Üstelik her iki takýmdan deplasmanda 5 gol yiyerek. 2004-2005'te Dinamo Kiev'e, bir yýl sonra Anorthosis'e elenerek Þampiyonlar Ligi'ne katýlma þansýný elinin tersiyle itti. 2007-2008'de Ýntertoto'da adýný kimsenin duymadýðý Romanya'nýn Galati takýmýna iki maçý da kaybederek Avrupa serüvenini noktaladý. Bordo-mavili ekip 1996-97 yýlýndan bu yana hiçbir kupada ikinci tura geçemedi (eleme turlarý hariç). Son beþ sezon grafiði ise daha kötü. Sadece 2006-2007'de elemeleri geçerek birinci tura kalabildi. Avni Aker'de ilk maçtaki Toulose bozgunu gösteriyor ki bu sezon da 'erken veda' gözüküyor. Elimiz, dilimiz-varmýyor yazmaya, söylemeye ama Trabzonspor'a bir haller oluyor. O yüzden bu yazýnýn baþlýðýný siz atýn.

  22 Aðustos 2009 Bülent Gürkan
Haz?rlan?yor...
X