Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Of Ovacık köyü tanıtım

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Of Ovacık köyü tanıtım

  Yönetim

  Muhtar: Osman Nuri SADIKOĞLU
  Telefon:

  Muhtarlık:
  04627821123


  Azalar:

  İlyas YILMAZ
  Mevlüt ÇAKMAK
  Faruk SADIKOĞLU
  Recep SADIKOĞLU
  Tarihçe
  Ovacık Köyü, tarih bakımından çok eski bir köy olup, ilk isimleri "Zisno-Haksa", "Haksa" veya "Hakse" olarak kayıtlarda geçmektedir. Çok eski Osmanlı arşiv vesikalarında köyün ismine rastlanmaktadır.
  16. yüzyıla ait, Of kazası ile ilgili Tahrir Defterlerinde köyün ismi Zisno-Haksa olarak kaydedilmektedir. 1515 tarihli Tahrir Defterinde köyün ismi sadece Zisno (Zisino) olarak geçmektedir. 1553 tarihli Tahrir Defterinde de sadece Zisno olarak yazılan köyün ismi, 1583 tarihli Tahrir Defterinde ise şu şekilde kaydedilmektedir: "Zisno nâm-ı diğer Hakse". Buradan köyün ismi Zisno iken diğer bir ismi de Hakse olduğu anlaşılmaktadır. 1911 tarihinden sonraki kayıtlarda ise köyün ismi "Hakse" veya "Haksa" olarak geçmektedir. 1928 yılında yapılan son teşkilatta da köyün ismi “Haksa” olarak yazılmıştır.
  İttihat ve Terakki hükümetinin Osmanlı ülkesindeki şehir, kasaba ve köylerden bazılarının isimlerinin Türkçeleştirilmesi için çıkardığı 23 Kanûn-ı Evvel 1331 (5 Ocak 1916) tarihli emirnâme ile Haksa Köyü’nün ismi “Kiremitli” olarak değiştirilmiştir.
  Vesikasını kitabımıza koyduğumuz bu emirnâme üzerine köyümüzün ismi bir zaman “Kiremitli Köyü” olarak kalmışsa da sonra bu isim de terkedilmiş ve 1950'den sonra çıkan bir kararla birlikte "Ovacık" olarak değiştirilmiştir. “Ovacık” kelimesi, küçük ova manasında olup, köyün ova veya ovacık ile uzaktan yakından alakası yoktur. Belki bugün köyün orta yerinde bulunan küçük bir düzlük olan Kartofika-Kartopika isimli yerden dolayı bu isim verilmiş olabilir. “Haksa” ismi ise yüksek ve kıvrımlı yollar ve yerler manasına olup, köyün şekil ve coğrafî yapısıyla birebir uyuşmaktadır. Resmi olarak ismi Ovacık olmakla birlikte bugün Haksa ismi de yaşamaktadır.
  Kaynak : "Tarihiyle Kültürüyle Ovacık (Haksa) Köyü"
  Yazar : "Ömer Faruk YILMAZ"  Coğrafya
  Ovacık Köyü, coğrafi yapı olarak oldukça yüksek bir mevkidedir. Denizden yüksekliği 350 metre kadardır. Köyün Güney Doğu istikametinde büyükçe bir dağ vardır. Bu dağa Paferem ismi verilmiştir. Bu dağın ardı sıra yüksek sıra dağlar vardır. Köyümüz Muzgar (Kılavuz Köyü), Tervel (Korkut Köyü), Dereyurt ve Harvel (Kireçli Köyü) köyleriyle sınırdır. Merkez Câmi yanı sıra uzanan ve Marcivanlar denilen yüksek bir mevki vardır. Yukarı Mahallenin bulunduğu diğer bir tepe ile yanında Komaraş denilen mevki yükselmektedir. Köyün orta kısmı çukurca olup orta mahalle ve hemen güney doğusunda karşı mahalle vardır ki, yüksekliği köy yüksekliğinden yüz metre kadar aşağıdadır.
  Köyün iklimi belirgin bir Karadeniz iklimidir. Yazları ve kışları yağışlıdır. Kış aylarında sık sık kar yağmasına rağmen iklimin ılık olması ile karlar kolaylıkla erir. Yaz ayları çok nemli olduğu için sisli ve çiseli denilen ince yağmurlu havalar hâkimdir. Köyün aldığı yağmur ortalaması çok yüksektir. Yağmurlar bazen şiddetli yağarlar. Bu sebeple köyün yol ve arazilerine büyük zarar verirler. Mayıs ve Haziran ayları çok sıcak geçer. Kış ayları yağışlı olmasına rağmen çok soğuk değildir.
  Köyün birkaç yerinde yaz sıcaklarına göre akarlığı değişen küçük ırmaklar bulunmaktadır. Bu ırmaklar bazen kurur bazen gür akarlar. Köyün su ihtiyacı çıkma sular denilen suların depolanmasıyla ve buradan da evlere aktarılmasıyla sağlanır. Hemen hemen her mahallenin bir su deposu vardır. Arazinin eğimine göre bu sular borular vasıtasıyla kendi akışlarıyla evlere ulaşırlar. Son zamanlarda Köy hizmetlerine bağlı bazı büyük su depoları yapılmış olup bu sulardan köy halkına tazyikli su da ulaştırılmıştır.
  Kaynak : "Tarihiyle Kültürüyle Ovacık (Haksa) Köyü"
  Yazar : "Ömer Faruk YILMAZ"  [yt]c_g4WOz5yfM[/yt]

  [yt]Ql5RJnVRItA[/yt]

  [yt]QcQFhKpQ51I[/yt]
  alıntı  Pcwolfx tarafından düzenlendi. 06.12.2008, 02:00.
Lütfen bekleyin...
X