Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

MesoraS YaylaSı 2007

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • MesoraS YaylaSı 2007

  [yt]Y6spOnwwlM4[/yt]  Mesoras Hakkında

  Trabzon ili Hayrat ilçesine 32 km uzaklıktakı sarmaşık ve 35 km uzaklıktaki göksel koylerinden olusan MESORAS kelıme anlamı olarak ıkı dagın arası (vadı) anlamına gelmektedır.
  Bin yıllık bır gecmıse sahıp MESORAS 1461 yılında TRABZON un OF ıle bırlıkte musluman turklerın elıne gecmesıyle bırlıkte turklesmıstır.Bolgeye Erzurum Bayburt ve Coruh nehri havzasında yasayan oguz boylarından kıpcak(kuman) ve dıger boylardan turklerın yerlesmesıyle bolgedekı bızans ızlerı tamamen silinmistır.
  Kurtulus savaşı donemınde siddetli catısmaların yasandıgı koyumuz 28 subat 1918 tarıhınde Hayrat ıle bırlıkte ısgalden kurtulmustur. 1991 yılına kadar OF ılcesıne baglı olan koyumuz Hayrat'ın aynı yıl ilçe olmasıyla bu ilçemıze baglanmıştır.
  Bayburt Erzurum Rize ve Trabzon vilayetleri arasında önemli bir ticaret ve ulaşım yolu olan MESORAS zamanla bu ozellıgını yitirmiştir.OF ilçesi Kıyıcık beldesinden denize dökülen Baltacı deresi GOKSEL SARMASIK ve dıger dag koylerinden gelen ve Hayratmerkezde birlesen derelerden oluşur.
  Köyümüz çevresindeki ormanlar cam gurgen kayın kızılagac ve komar agaclarından olusmaktadır. Esas gecım kaynagı hayvancılık olmakla birlikte önceleri köyümüzde tarımsal faaliyetlerinde yapıldığı bilinmektedir.Buyuk ve kucukbas hayvancılıka bırlıkte Anzer balından sonra bolgede yetisen en kalıteli ikinci bal bolgemızde uretılmektedir. Goksel koyunun hemen yanı başındaki çam ormanında beş yüz yıllık ağacların bulundugu bilinmektedır. Sozkonusu orman koyun ileri gelenleri tarafından vakfedilmiştir... ve dört ayrı mahalle den oluşan Goksel ve yine altı mahalleden olusan Sarmaşık köyleri içinde yaklaşık ikiyuz yıllık ağaç evler dimdik ayakta durmaktadır. Bu evlerin kımısı orjineline sadık kalmak kosuluyla restore edilmis pek cogu da gunumuz sartlarına gore kimi degisikliklere ugramistır.
  Ayrıca Goksel ve Sarmaşık koylerinde tarihi oneme sahip bir cok su degirmeni ve ici kiymetli ahsap suslemelerle dolu iki adet de çami bulunmaktadır çamı cevrelerinde uc yuz yıllık mezarlıklara rastlamak mumkundur MESORAS koyleri konum itibariyle dort mevsim yasanabilecek durumda olmasına ragmen kıs mevsiminde orada yasamanın hava sartları dolayısıyla zor olması ve dıger ekonomik sebepler dolayısıyla nufus azalmıstır kısın hava sartlarının yuksek kesımlere gore daha yumusak oldugu il ve ilcelere goc kacınılmaz olmustur nufusun hızla artması ve ekonomik sebepler hemsehrilerimizi baska sehirlere goc etmeye zorlamıstır Istanbul basta olmak uzere Ankara Bursa Izmir Sakarya Samsun Trabzon Ve Rize vilayetlerine goc vermis olan MESORAS koyleri eski canlı gunlerini aramaktadır...

  alıntı

  BÜYÜK MESORAŞ MAHALLELER  SİLANLİ MAHALLESİ

  MESORAŞIN CAMİSİ
  KÜRTLER MAHALLESİ
  KUDALİ MAHALLESİ


  SİLANLİDAN BİR GÖRÜNTÜ
  MOLLALAR MAHALLESİ

  KÖRALİ MAHALLESİ


  SİLANLİ MAHALLESİ • #2
  --->: MesoraS YaylaSı 2007

  hane çoruhluların mahallesi

  Yorum

  Lütfen bekleyin...
  X