Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Trabzon'da çöpe çözüm aranıyor

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Trabzon'da çöpe çözüm aranıyor

  TRABZON'DA ÇÖPE ÇÖZÜM ARANIYOR


  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, uzman bir heyetle birlikte geldiği Trabzon’da Çamburnu Katı Atık Çöp Tesisleri’nde incelemelerde bulundu. Sahanın 1-1,5 yıl sonra dolacağını belirten Bayraktar, “Tüm tedbirleri aldık. Endişeye mahal yok” dedi.

  Çöpü Yakan Tesis Geliyor

  BAYRAKTAR, katı atık depolama tesisi değil çöpü bertaraf edecek modern bir tesis kurmak için geldiklerini belirterek, “Günde 500-600 ton çöpü 100 tona kadar indiren ve geri kalanını yakmak suretiyle enerji ve gübre elde eden bir tesis kurmak için buradayız” dedi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar dün geldiği Trabzon’da ayağının tozuyla Sürmene’nin Çamburnu beldesindeki Katı Atık Çöp Tesisleri’nde incelemelerde bulundu. Ardından Araklı’da TRABRİKAB’a ait araziyi gezen Bakan Erdoğan Bayraktar Cephanelik Restoran’ta bilgi aldı. Daha sonra da Trabzon’da bazı ziyaretlerde bulundu.

  Bakan Bayraktar, sabah saatlerinde ilk ziyareti gerçekleştirdiği Sürmene Kutlular’daki çöp tesislerinde yetkililerden tesisler hakkında bilgi aldıktan sonra, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve diğer yetkililerle tesislerin idari binasında toplantı yaptı.

  Bakan Erdoğan Bayraktar, toplantıdan sonra kısa bir açıklama yaptı. Yeni, kalıcı, düzenli katı atık depolama tesisi değil de çöpü bertaraf edecek şekilde modern bir tesis kurmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Çöp sahasının hızla dolduğunu kaydeden Bakan Erdoğan Bayraktar “Bu iş için uzman olan arkadaşlarımızı beraberimizde getirdik. 1 veya 1,5 sene arasında bir zamanımız kaldı, burası doluyor. Bir risk olmasın diye buradaki duvarı gerekli mühendislik hesaplarını yapmak ve gerekli tahkimat için her türlü çalışmayı yaptırdık. Ondan sonra buranın üstü kapanacak, çimlenecek. Havalandırma borularıyla birlikte kokusu çıkmayacak şekilde organize edilecek. Yağmur suyuna karşı da gerekli tedbirler alınacak. Yeni, kalıcı, düzenli katı atık depolama tesisi değil de çöpü bertaraf edecek şekilde modern bir tesis kurmak için çalışmalarımız devam ediyor. Onun için bugün buradayız.''

  Üzerini katı atık depolama şeklinde değil de çöpü bertaraf edecek tarzda tesis kurmak için çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah bundan sonra günde 500-600 ton olan çöpü 100 tona kadar indirip geri kalanını yakmak suretiyle enerji ve gübre üretimi veya daha başka şekilde kullanmak için tesis kurmak için buradayız”

  Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ” Sayın Bakanımızla şehrimizin ve bölgemizin önemli sorunlarına çözüm aramaktayız. Trabzon artık üzerin de çalıştığımız projeyle çöpünü daha sağlıklı bir şekilde bertaraf etmiş olacak. Sayın bakanımız Erdoğan bayraktarla birlikte doğal güzelliklerimizi korumak ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için birlikte çalışıyoruz. Bölgemizde katı atık sorunu olmayacak’’ dedi.

  TRABZON’DA ÇÖP İÇİN ÖNEMLİ TOPLANTI

  Bakan Bayraktar, Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Şahin, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Aydın, ile ITC isimli şirketin geliştirmiş olduğu milli sistemler ile belediyelerin sorumluluk alanları içerisinde bulunan katı atıklar konusunda yürütmekte olduğu faaliyetler hakkında yapılan sunuma katıldı.

  İlgili şirket yönetimi Trabzon’a yeni katı atık bertaraf sistemi ile ilgili sunumunda; evsel katı atık yönetimi, katı atık depolama alanlarının ıslahı, düzenli depolama alanlarının yapımı/işletmesi, atık ayrıştırma sistemleri, anaerobik fermantasyon sistemleri, RDF, yakma/gazlaştırma, enerji üretimi, ambalaj atıklarının yönetimi, toplama/ayırma sistemi, plastik geri dönüşümü, atık bertarafı yan ürünleri, atık ısının değerlendirilmesi, CO2 ticareti, endüstriyel ve tıbbi atıkların bertarafı, hafriyat atıklarının geri kazanılması konularında bir sunum yaptı.

  ITC Şirketi’nin halen Ankara, Konya, Adana ve Bursa gibi büyükşehir belediyelerinde aynı sistemi uyguladığı ve Trabzon Belediyesi’nin de yapmayı düşündüğü proje için aynı tesisi Trabzon’da kurarak işletmek istediği ifade edildi.

  ARAKLI İLÇE KONGRESİNE KATILDI

  Bakan Bayraktar daha sonra, Araklı Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Araklı İlçe Kongresi'ne katılan Bakan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, AK Parti'nin 10 yılı aşkın süredir Türkiye siyasetinde yer aldığını söyledi. Bayraktar, ufak tefek meselelerin insanları olmadıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

  BÜYÜK DÜŞÜNEN BÜYÜK DAVALARIN İNSANLARIYIZ

  ''Biz bu yolun yolcuları olarak büyük düşünen, büyük davaların insanlarıyız. Siz büyük davaların insanlarısınız ki bu teşkilatın içindesiniz. Büyük düşünen bir yoldasınız ki bu partinin içindesiniz. Biz 10 yıldır iktidardayız, inşallah nice 10 yıllar daha iktidarda olacağız. Biz, Türkiye'yi dünyada lider ülke yapacağız. Bizim dünya lideri bir Başbakanımız var. Bu iktidar, bu parti, Türkiye Cumhuriyetini, Türkiye devletini, Türk milletini dünyada lider yapacaktır.''

  2023’DE DÜNYANIN 10.BÜYÜK EKONOMİSİ OLACAĞIZ

  Erdoğan Bayraktar, dünyanın Türkiye'yi gıpta ile izlediğini de belirterek, ''Bu millet, bu iktidar dünyaya parmak ısırtıyorsa, bundan sonra inşallah 2023 yılında, Türkiye'yi dünyanın 10. büyük ekonomisi yapacağız. Kesinlikle ufak meselelere takılmayacağız. Türkiye, büyüyor, Türkiye gelişiyor. Türkiye kalkınıyor. Türkiye'de 170 tane üniversite var. Türkiye'de kişi başına milli gelir 10 bin doları aştı. Bu yeterli değil, bu artacak. Duble yollarımız, demiryollarımız artacak'' dedi.

  Yollarımız arttı, 15 bin kilometreyi aştı, demiryollarımız da artacak, Trabzon- Gümüşhane-Erzincan ve güneye giden demiryolunu mutlaka yapacağız. Trabzon’u bir kültür şehri, marka özelliği artan bir şehir mutlaka yapacağız. Bu sene sonuna kadar inşallah Trabzon büyükşehir olacak. Biz bunları nasıl yapıyoruz, Bunu heyecanla yapıyoruz, bunu birlik içinde olduğumuz için, titiz olduğumuz için, disiplinden taviz vermediğimiz için yapıyoruz. Biz istiyoruz ki bütün teşkilatlarımızda, kısaca tüm teşkilatlarımızda heyecan olsun, hepsinde titizlik, hepsinde birlik olsun. Partimiz iktidara geldi. Bir çoğunuz milletvekili oldu, belediye başkanı oldu, belediye meclis üyesi, il genel meclisi üyesi oldu. Bendeniz kardeşiniz de bakan oldu. Bu bir ikbaldir, kim ne derse desin. Kimse bize zorla, ‘milletvekili, bakan ol’ demiyor. Milletvekili olmak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyor. Bu partinin ve Türk toplumunun kahrını çeken teşkilatlardır. İl başkanlığı, kadın kolları, gençlik kolları, ilçe başkanlıkları teşkilatlarıdır. İlk başta vatandaşın bulduğu teşkilatın başındaki il başkanıdır, ilçe başkanıdır. Onun için biz teşkilatlara önem vermek durumundayız. Genel başkanımız teşkilatlara önem veriyor bize de tembih ediyor, milletvekillerine de bakanlara da, ‘teşkilatlara sahip çıkın’ diyor. Teşkilatların bir kabahati varsa teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcıları var, gereğini yapıyorlar. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da teşkilatlara sahip çıkacağız. Burada bugün bir seçim oluyor. Biz, ‘seçimin sonucu hayırlı olsun’ deriz ama bütün bu kriterleri de göz önünde tutarız.

  MUHALEFETTEKİ SİYASİ PARTİLERİ DE KUCAKLAMAK ZORUNDAYIZ

  Trabzon kendi içinde, olduğu kadar bölgede ve Türkiye için de önemli olduğuna vurgu yapan Bakan Erdoğan Bayraktar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 81 vilayetin 81’i de önemlidir ama bazı vilayetler böyle nevri bozulduğu zaman Türkiye’nin de nevri bozulur. Trabzon gibi, Urfa gibi, Maraş gibi. Bu vilayetlere biz daha çok önem veririz. Trabzon’u sadece tek başına hesap etmemek lazım. En azından Giresun, Gümüşhane, Rize, Artvin, Bayburt beraber buranın merkezi. Bütün vilayetler, eğitim, sağlık, ticaret bakımından Trabzon’un vereceği fotoğraf, vereceği mesaj, iktidarı, muhalefeti ile olsun böyledir. Biz diğer muhalefetteki siyasi partileri de kucaklamak zorundayız. Onun için biz yumuşak konuşacağız, alttan alacağız. Çünkü biz hizmet yapacağız. Çünkü Trabzon’a yatırım getirmek durumundayız. Kavga bizim işimiz değil. Trabzon’a yatırım getireceğiz, Trabzon’da belediyeyi kazanacağız, ilçelerde belediyeleri kazanacağız, burada milletvekili sayısını arttıracağız. İnşallah ileride devamlı Trabzon’dan bakan çıkartacağız ki Trabzon 4 bin yıllık tarihinden gelen o tarihi kimliğine ve sorumluluğuna yakışır bugün kendi misyonuna kendi konumuna yakışır güzelliği, birliği kazansın, yakalasın. Araklı bizim için önemli. Çünkü insanı Türkiye’nin gelişmesini en iyi okuyan insanlar. Trabzon’da ilçelere nüfus oranı olarak baktığımız zaman, AK Parti’mize en çok oyu veren ilçe olduğunu görüyoruz. Araklı’dan herkesi bütün 45 bin nüfusunun tamamını yürekten kucaklıyor, yürekten tebrik ediyorum. Burada çok güzel ve heyecanlı bir topluluk var. Bu heyecanlı topluluk inşallah en güzel neticeyi verecek. Kongrenin ilimize, ilçemize, iktidarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”


  9 Ocak 2012 Pazartesi Trabzonum.Org

 • #2
  --->: Trabzon'da çöpe çözüm aranıyor

  Getirin Bursa Çöplüğüne dökün yaaa :))) Burda dünya kadar yer var ben her gün döküyom sizde gelin :)))

  Yorum

  Lütfen bekleyin...
  X