Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Mecliste Trabzonspor kavgası

Daralt
X
  • Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Mecliste Trabzonspor kavgası

MECLİSTE TRABZONSPOR KAVGASI

Trabzon Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda Belediye Meclis üyeleri birbirine girdi. AK Partili Meclis Üyesi Yusuf Yazıcı, Trabzonspor’a destek için deklarasyon yayınlanmasını isteyince kavga çıktı. Yazıcı’ya önce kendi partisinden Başkan Yardımcısı O. Necip Sevinç tepki gösterdi.

Trabzonspor Divan Kurulu Üyesi de olan Sevinç, Trabzonspor’un mevcut yönetiminin siyasallaştığını söyleyerek, bu yönetime destek verilmemesini savundu. Sevinç, “Bu yönetim Fenerbahçe’nin peşine takılan yönetimdir. Bu yönetimin miting tapeleriyle siyasallaştığı kesinleşmiştir” dedi.

CHP’Lİ Meclis Üyesi ve Grup Başkanı Turgay Şahin, Yazıcı’ya destek vererek TFF’nin kınanabileceğini, halkın tepkisinin dile getirilebileceğini söyledi. Bunun üzerine Sevinç ayağa kalkarak, “Benim oyum rettir. O zaman tapeleri neden kınamadınız?” dedi.

Yazıcı, Sevinç ve Şahin arasındaki söz düellosu hakarete dönüştü. Meclis üyeleri birbirlerine, “********, lan, alçak, çık dışarı, terket burayı” biçiminde ifadelerle seslendi. Birbirinin üzerine yürüyen üyeleri diğer meclis üyeleri engelledi.

Trabzon Belediye Meclisi’nin dünkü toplantısı sakin başladı ama gergin bitti. Belediye Başkan Vekili Fahrettin Aksoy’un yönettiği oturumda AK Partili Meclis Üyesi Yusuf Yazıcı, Trabzonspor’un uğradığı haksızlıkları karşı meclis tarafından bir destek bildiri yayınlanması yönündeki talebi önce AK Partili üyeleri karşı karşıya getirdi. Tartışmaya daha sonra CHP de katılınca hakaretler havada uçuştu. Aksoy, toplantıya 5 dakika ara vermek zorunda kalırken, AK Partili Yusuf Yazıcı ile Belediye Başkan Yardımcısı Osman Necip Sevinç birbirinin üzerine yürüdü. Her iki ismi de AK Partili meclis üyeleri yatıştırdı.

AK Partili Meclis Üyesi Yusuf Yazıcı: Hepimizin kanaati olduğu üzere bir süreç yaşandı. Trabzonspor’un hakkı olduğu şampiyonluk başka bir takıma verildi. Bununla ilgili bir sürü belgeler olmasına rağmen federasyon Fenerbahçe’nin kamuoyu baskısı oluşturması nedeniyle bir türlü karar veremedi. Nasıl Fenerbahçe’nin dinamikleri, onu destekleyen güçler kamuoyu baskısı oluşturuyorsa bizler de Trabzonspor olarak neler yapabiliriz? Trabzon’un en yüce makamı olan meclisin bunu tartışmasını kamuoyu oluşturmasını, Trabzonspor adına neler yapılabileceğini masaya yatırması gerekir. Bakın hiçbir şey yapamazsak, halkın iradesinin tecelli etmesi bakımından uygun bir bildiri kaleme alıp bunu TFF ve Kulüpler Birliği’ne gönderebilir miyiz diye bir teklif sunuyorum.

MEDYATİK OLMAK İÇİN ÖNE ÇIKMAYIN

Belediye Başkan Yardımcısı Osman Necip Sevinç: Bu konu Temmuz’da ortaya çıktı. Son 15 gündür kamuoyu baskısı nedeniyle Trabzonspor idare edildi. Fenerbahçe’nin de bu kararı alanların da peşinden gitmeyi bıraktık. Ama Fenerbahçe ve diğer kulüplerle ilgili belediye meclisinde böyle bir karar alınmamıştır. Yani bu siyasallaştırmanın anlamı yoktur. Kimse medyatik olmak için öne çıkmasın. Ben şahsen bu konuya asla katılmıyorum. Bu Trabzonspor’un işi. Trabzonspor aylardır uyudu. İmza atmayacağım dediği şeye sonra imza attığı ortaya çıktı. Kulübün yönetimi yok ki biz de meclis olarak kendimizi öne atalım. Hangi belediye meclis üyesi ya da hangi Trabzonspor yöneticisi 5 bin kişinin yürüdüğü gün bu etkinliğe katıldı. Oturduğumuz yerden kınayalım! Ne kınıyorsun kardeşim. Kınayacağına eyleme geç. Bunları gündeme getirmenin anlamı yok.

Belediye ve Meclis Başkan Vekili Fahrettin Aksoy: Sayın Sevinç ben yoktum ama sayın Yazıcı’nın katıldığını televizyonlardaki haberlerde gördüm. Şike yapılmış, teşvik yapılmış. Biz hilesiz bir ortamda yarışmak istiyoruz. Bütün takımlarla adilane yarışmak istiyoruz. Trabzonspor’un ya da bir başka takımın hakkı yenmişse bundan sonra yenmemesi için bu süreçte temiz futbol adına böyle bir karar alınabilir diye düşünüyorum.

ŞAHİN’DEN YAZICI’YA DESTEK

CHP Grup Başkanı Turgay Şahin: Ben şahsen Yusuf Yazıcı’nın tüm düşüncelerine aynen destek veriyorum. Meclis olarak alacağımız karara da imza atmaya şu anda hazırım.

Yazıcı: Burası Trabzon’un yüce meclisi. Burası Trabzon’un meselelerinin görüşüleceği en ulvi yer. Doğrusu ben aynı üsluba girmeme adına dikkatli davranıyorum. Bu meselenin burada görüşülmesinden daha doğal bir şey göremiyorum. Arkadaşlarımın takdirine sunuyorum. Tabi ki Trabzonspor’u Trabzonspor yönetir ama Trabzonspor sadece yönetiminin değildir. Tüm Trabzon’a gönül verenlerin ortak değeridir. Bir dünya markasıdır. Buna sığ ve dar kapsamlı bakmayı doğru bulmuyorum. Ben bazı arkadaşlarımız gibi kendi arkadaşlarına burada her gün saldırarak kamuoyunda manşet olmak isteyen arkadaşların üslubuna da uymak istemiyorum. Kimin medyatik olmaya uğraştığını yüce Meclis’in takdirine bırakıyorum.

Aksoy: Bu işi uzatmaya gerek yok sayın başkanım (Osman Necip Sevinç). Nihayetinde konu Trabzonspor’la ilgili. Burada kullandığımız ifadeler çok önemli. Sorumluluğumuz var. Fikirlere saygı duymak gerekiyor. Uygun görüyorsanız prensip olarak, belediye meclisi olarak TFF’ye ve diğer ilgili kurumlara yollayalım. Sadece Trabzonspor’a değil tüm Türkiye’ye, Türk Futboluna yapılmış bir haksızlık var. Biz Trabzon’un uğradığı mağduriyeti dile getirmek istiyoruz. Bu manada düşüncelerimizi zapturapt altına alıp yayınlayabiliriz. Eğer uygun görüyorsanız, ben bir bildiri hazırlattıralım derim.

Şahin: Sayın Yazıcı, söyleyeceklerini söyledi. Yargıya intikal eden mesele değil. TFF, Trabzonspor’a karşı başka bir eylemler içerisine girdi. Bunu hakem hatalarıyla maçlarda görüyoruz. TFF’nin kınanması olabilir. Bu yazılabilir. Bu yargıya müdahale değildir ki. Bizim yayınlayacağımız bildiri ‘bak TTF, yaptıklarını halk takdir etmiyor ‘demektir.

TAPELERİ NEDEN KINAMADINIZ?

Sevinç: Bir yere saldırmak için karşınızda bir güç olması lazım. Bunu söyleyip parantezi kapatıyorum. İkincisi; kimin medyatik olmak için gayret gösterdiğini, kimin koltuğunun ardından kaybolmamak için koştuğunu bütün herkes biliyor. Üçüncüsü; Sayın Şahin’e soruyorum. Bu kadar adaletliydi, bu kadar Trabzonspor’un menfaatlerini düşünüyordu; gerek siyasallaşmış olan Trabzonspor yönetimi, gerek divan kurulu, gerek diğer kurullarında tapeler ilk açıklandığında, seçimlere müdahale etmek için yöneticilerin talimat aldığı zaman ağzını açtı mı? Hayır. Niye? Kendi siyasal grubuna rant vardı orada. Bizim de buradaki tavrımız budur. Bu tapeleri niye kınamadı bu meclis? Lütfen daha önceye gitmek istemiyorum. Benim oyum rettir. Bizi bu duruma Trabzonspor yönetimi getirmiştir. Fenerbahçe’nin peşine takılmıştır yıllardır bu yönetim. Baktılar ki bunlar bizi reddediyor o zaman bizim istediğimiz şekle geldi. Yoksa bu teklif doğru mu, doğru.

Aksoy: Arkadaşlar bu konuyu daha uzatmak istemiyorum.

CHP’li Meclis Üyesi Müslim Hamzaçebi: Bu tartışma konusunda yeterlilik önergesi vermek istiyorum.

AK Partili Meclis Üyesi Nihat Demir: Trabzonspor bilindiği gibi bütün Trabzon’un ortak paydasıdır. Trabzon’u Trabzonspor yapan değerlerden biri de Trabzonspor’dur. Kimin kimden daha çok Trabzonsporlu olduğunu ölçemeyiz. Bir takım grupların haricinde ve Trabzonspor yönetimin haricinde, eski Trabzonlular, eski Trabzonspor başkanları, farklı otoritelerden ses çıkmıyor. Trabzonspor’un Trabzon şehriyle beraber biraz yalnız kaldığını düşünüyorum. Bu konuda bu kadar tartışmamız, bizim bile bu konuda bir hemfikir olamadığımızı gösteriyor. Bizim hemfikir olamadığımız yerde tüm Türkiye’de nasıl hemfikir olacağız. Tabi ki bir kınama yazısı yazılabilir. Bu medyaya da yansıtılabilir. Biz asgari müşterekte birleşemiyorsak, Trabzonsporluluğumuz tartışılır.

TRABZONSPOR YALNIZLAŞTIRILIYOR

Belediye Başkan Yardımcısı Ergin Aydın: Burada mesele sadece Trabzon’un değil, bütün Trabzonsporlularındır. Burada yönetimi seversiniz sevmezsiniz. Yaptığı işlere destek verirsiniz vermezsiniz. Ama hedef bizim Trabzonspor’dur. Yusuf Bey o programa katıldı. Ben de biliyorum. Biz de daha önce yönetimlerde olduğumuz için biz de bazı programlarına katıldık. Şu anda medyada, STÖ’lerin görüşmelerinde sanki Trabzonspor yalnızlaştırılıyor gibi bir hava esiyor. Ama ulusal basın Fenerbahçe’nin yanında. Özellikle 58. Madenin kaldırılması konusunda bütün desteği veriyor ulusal basın. Bizim burada alacağımız karar ne TFF’yi bir kınama kararıdır, ne de şampiyonluğumuzu tarafımıza verilme kararıdır. Yalnızlaştırılmış yönetim demiyorum, Trabzonspor’un haklarının verilmesidir diye düşünüyorum.

Şahin: Sayın Sevinç’in sözlerini esefle kınıyorum. Bunlar bu meclise yakışmayan sözlerdir. Ben sayın Yazıcı da değilim. Parti arkadaşı da değilim. Medyatik olmaya da uğraşmıyorum. Buradaki insanları bırakın sokaktaki insanlar bile Trabzonspor’un bir haksızlığa uğradığını düşünüyor. Bunca deliller ortada iken Fenerbahçe’yi kurtarmak için bazı siyasetçiler de dahil milyonlarca insan çaba gösterirken, buradaki bir meclis üyesi arkadaşımızın bunu kınayalım demesi insanların niye bu kadar zoruna gidiyor? Trabzonspor sadece 20 yöneticiden ibaret değildir. Trabzonspor siz biziz. Buna siz biz sahip çıkmazsak, sayın Sevinç sadece 20 kişi mi yürüyecek? Bugüne kadar susmuşsa TS yönetimi, o da efendiliğindendir. Yoksa uysal bir koyun da değildir. Çünkü herkes Trabzonspor’u da o kategoriye koymuştu. İddianame ortaya çıkınca Trabzonspor’un suçsuzluğu ortaya çıktı.

SÖZ VERİLMEZSE SALONU TERK EDERİM

Sevinç: Sayın başkan burada şahsıma bir sataşma var. Cevap vermem lazım.

Aksoy: Arkadaşlar bu konuyu yeterince tartıştığımıza inanıyorum.

Sevinç: Hayır, siz bana söz vermezseniz, terk ederim ben burayı. Esefle kınıyorum diyor. Neyi kınıyorsun. Sen CHP grup başkanı olarak tapelerle ilgili tek kelime edebildin mi? Seçimden önce Trabzonspor’u kullanmadın mı? Şu andaki yönetimin yüzde 90’ı senin tarafında diye mi konuşuyorsun.

Şahin: Büyüğümsün. Ağzından çıkanı kulağın duysun. Ben sana hürmet ediyorum diye bu kadar da ağır konuşamazsın. Ben Trabzonspor’un avukatı değilim. Terk edeceksen terk et. Sana tahammül etmek zorunda değilim. 3 yıldır tahammül ediyorum. Yeter ya. Ayıptır be. Terk etsin burayı.

BİRBİRLERİNİN ÜZERİNE YÜRÜDÜLER

Sevinç: Allah Allah. Yok ya. Ayıp olan sanadır.

Aksoy: 5 dakika ara veriyorum.

Şahin: Sanadır. Ya git işine be. Hep sustuk, sustuk burada. Kendi partili arkadaşına hakaret ediyorsun be. Ben senin partili arkadaşın değilim. Çıkarsan dışarı çık, bana ne? Bu bir değil, Necip abi dedim sana. Bu senin yaptığın 3 oldu.

Sevinç: Sen onun avukatı mısın? Onun ağzı yok mu? (Turgay Şahin’e).

Sevinç: Seninle ayrıca görüşeceğiz (Ergin Aydın’a).

Yazıcı: Şahsi meseleni partiye alet etme. Alçaklık yapma (Osman Necip Sevinç’e).

Sevinç: Ş.....siz, kimsin lan sen (Yusuf Yazıcı’ya).

Birbirinin üzerine yürüyen Sevinç ve Yazıcı’yı salondaki AK Partili meclis üyeleri yatıştırdı.

6 Ocak 2012 Cuma Trabzonum.Org
Lütfen bekleyin...
X