Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Karadeniz'de korsanlık!

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Karadeniz'de korsanlık!

  KARADENİZ'DE KORSANLIK

  Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türk firmalarının son yıllarda Gürcistan tarafıyla sorunlar yaşadığını ve Abhazya'ya ihracat yaptıkları ileri sürülerek gemilerine el konulduğunu savundu.

  Gürdoğan yaptığı açıklamada, yakın dönemde bu gerekçeyle adeta korsanlık yaparcasına el konulan ve Gürcistan tarafınca satışa çıkarılacağı duyurulan Buket ve Afrostar adlı gemilerin de bahse konu sorunla karşı karşıya kalan Türk firmalarına ait gemilerden olduğunu belirtti. İhracatçı firmaların nakliye masraflarını biraz daha düşürebilmek için deniz nakliyesini kullandığı ve gemi satın aldığını kaydeden Gürdoğan, "Bu yolla ihracatlarını sürdüren firmalarımız son yıllarda Gürcistan tarafıyla sorunlar yaşamakta ve Abhazya'ya ihracat yaptıkları ileri sürülerek gemilerine el konulmaktadır. Trabzon ve Sinop açıklarında uluslararası sularda seyretmekte olan gemilerimiz suç esnasında değil; seyir halindeyken Abhazya ile ihracat yaptıkları ileri sürülerek ve hukuk kuralları hiçe sayılarak Gürcistan tarafınca Poti limanına çekilmişlerdir. Gemi kaptanları apar topar çıkarıldıkları mahkemece 'Sınır ihlali' gerekçesi ile tutuklanmış, personeller ise gemide gözaltında tutulmaktadır." ifadelerini kullandı.


  Gürdoğan, ihracat faaliyetlerini olumsuz etkileyen ve bölgeye ihracat yapan firmaları mağdur eden bu denli sert bir uygulama için Gürcü hükümetinin kati biçimde uyarılması gerektiğini ifade etti. Gürcistan'ın, Abhazya'ya taşıma yapan Rusya Federasyonu'na ait gemilere ses çıkarmadığını söyleyen Gürdoğan, "Fakat Türkiye menşeli gemilere uluslararası sularda el koymaktadır. Bu açıdan hükümet yetkililerince konunun Gürcistan Başbakanlığı ve ilgili Gürcü Bakanlıklarına iletilmesi önem arz etmektedir." dedi


  22 Ağustos 2009
Lütfen bekleyin...
X