Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Vazelon ve Kuştul'a ilgisizlik

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Vazelon ve Kuştul'a ilgisizlik

  VAZELON VE KUŞTUL MANASTIRLARINA İLGİSİZLİK

  İlgisizlik ve tanıtımsızlık nedeniyle iki manastır da unutulmuşluğun pençesinde bulunuyor

  Konumu ve Mimarisi nedeniyle Türkiye’nin ve Doğu Karadeniz bölgesinin en önemli tarihi yapıtlarının başında gelen Sumele Manastırı’na olan ilgi her geçen gün artıyor. Ancak aynı vadide bulunan ve Sumela manastırının kardeşleri konumundaki Vazelon ve Kuştul Manastırları bir türlü vizyondaki yerini alamıyorlar.
  Bölge insanı dahi tam anlamıyla bilinmeyen her iki manastırının varlığını turistler kitaplarda ve broşürlerde görebiliyorlar. İlgisizlik nedeniyle bir türlü gün yüzüne çıkamayan Vazelon ve Kuştul manastırlarına yol sorunu ve yön tabelaları nedeniyle gitmek isteyenler de büyük güçlüklerle ulaşabiliyorlar.
  Oysa her iki manastırın ulaşım ve tanıtım sorunu giderildiğinde bölgeye gelen turistlerin ilgi odağı haline gelecek. Böylece de Trabzon’a ve Maçka’ya gelen turistler günü birlik gezilerin yerine daha fazla konaklama fırsatı yaratılacak.
  Her iki manastırın çevresin de bulunan yerel yönetimler ve yöre halkı bugüne kadar yaptıkları girişimlerin hiçbir sonuç vermediğini ifade ederek bölgenin gelişimi için önem taşıyan tarihi mirastan yararlanmadıklarını söylüyorlar.

  20 Ağustos 2009
Lütfen bekleyin...
X