Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Trabzon'da Tarihi Top Bulundu

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Trabzon'da Tarihi Top Bulundu
  Trabzon'da Tarihi Top Bulundu
  23 Temmuz 2008 / 08:21
  Trabzon'da 1915 yapýmý, 5 ton aðýrlýðýnda tarihi top ortaya çýkarýldý.

  Trabzon'un Boztepe Mahallesi'nde Türk Telekom tarafýndan yaptýrýlan bakým çalýþmalarý sýrasýnda Ruslar'ýn Trabzon'u iþgal yýllarýndan kaldýðý sanýlan 1915 yapýmý, 5 ton aðýrlýðýnda tarihi top ortaya çýkarýldý.

  Boztepe Mahallesi'nde Türk Telekom tarafýndan yaptýrýlan bakým çalýþmalarý sýrasýnda bir top ortaya çýkartýldý. Boztepe Mahallesi Erenler Sokak'ta yapýlan çalýþmalar sýrasýnda tarihi bir topa rastlandý.
  Topun belirtilerinin ortaya çýkmasýndan sonra Kültür ve Turizm Müdürlüðü'ne haber verilirken Trabzon Müze Müdürlüðü tarihi topun bulunduðu yerde yaptýðý kurtarma çalýþmasýný sonuçlandýrdý. Bulunan topun,Rusya'nýn Trabzon'u iþgalinden kaldýðý ve 1915 yapýmý olduðu tahmin ediliyor. 5 ton aðýrlýðýnda olan top,temizlendikten sonra Ayasofya Müzesi'nde sergilenecek. Üç bölüm halinde çýkartýlan topun kýzak, namlu ve destek bölümlerinin ayrý ayrý çýkartýldýðý kaydedildi.
  Topun bulunduðu alanda Müze Müdürlüðü tarafýndan yürütülen kurtarma kazýsýnýn sürdürüleceði ve yapýlacak çalýþmalardan sonra yeni tarihi eserlere ulaþýlabileceði belirtildi.

  <script type="text/javascript">changeTarget(document.getElementById(" news_content"))</script>
  Kaynak:

 • #2
  ---&gt;: Trabzon'da Tarihi Top Bulundu

  zarar verilmeseydi top'a bari manevi deðeri büyük

  Yorum yap

  Haz?rlan?yor...
  X