Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

2010 Maç Yayın İhalesi

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • 2010 Maç Yayın İhalesi

  2010 MAÇ YAYIN İHALESİ


  Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener 2010 yılında düzenlenecek olan yayın ihalesinde radikal değişiklikler olacağını söyledi.


  Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, federasyon olarak en önemli hedeflerinden birinin, 2016 yılında yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası finallerini Türkiye'ye kazandırmak olduğunu söyledi. Mahmut Özgener, spor kulüplerine daha fazla gelir sağlamak için 2010 yılındaki naklen yayın ihalesinin, geçmişteki gibi tek paket halinde değil, farklı ürünler yaratılarak paket paket satılacağını bildirdi.

  -NAKLEN YAYIN İHALESi

  Özgener, naklen yayın ihale süreci hakkında da bilgi vererek, gelecek yıl ocak ayında yapılacak ihalede, rekabet yaratarak futbolun bu çok önemli ürününü kulüpler adına en fazla gelir getirecek biçimde pazarlayabilmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

  Özgener, şunları kaydetti: ''Elimizdeki ürünün değerini son derece iyi biliyoruz. İhale süreci henüz başlamadığı ve nihai kararı vermediğimiz için sadece şunu söyleyebilirim; geçmişten farklı bir ihale olacaktır. Geçmişte tüm ürünler tek bir paket halinde pazarlanmıştır. Bu ihalede tüm ürünler tek ihalede değil, farklı ürünler yaratılarak, paket paket satılarak olacak. Rekabeti artırıp, buradan elde edeceğimiz gelirleri maksimize edip inşallah kulüplerimize daha büyük katkıda bulunacağız.''

  İzmir Gücü Spor Vakfı (İZVAK) tarafından düzenlenen futbol eğitim seminerinin açılışında konuşan Özgener, Türkiye'nin, düzenlemek için UEFA'ya başvuruda bulunacağı, ilk kez 24 ülkenin katılımıyla yapılacak 2016'daki Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri için 7 kent ve 9 stadın belirlendiğini, bu kentlerden birinin İzmir olacağını kaydetti.

  -''STAT PROJELERİ İÇİN ANLAŞILDI''-

  Özgener, şampiyonaya evsahipliği yapmak için UEFA'ya gerekli başvurunun 15 Şubat 2010'da yapılacağını belirterek, şöyle devam etti: ''UEFA'ya sunacağımız başvuru dosyası içinde, maçların yapılacağı tüm şehirler ve bu şehirlerde yapılacak tüm stat projelerimizin bulunması gerekiyor. Dolayısıyla bundan sonraki aşamada bizlere düşen görev, bu şehirlerimizde yapılacak stat projelerini nihai hale getirmektir. Bu konuda dünyanın en önemli stat projelerini gerçekleştirmiş uluslararası 2 firmayla anlaştık. Bu firmalarımızın belirleyeceği projeler, şehirlerimizin ihtiyaçları ve istekleri de göz önünde bulundurularak inşallah Türk futbolunun hizmetine sunulacaktır.''

  Türkiye'deki futbolun geleceği açısından, statların iyileştirilmesinin zorunlu olduğunu dile getiren Özgener, ''Eğer biz, Avrupa futbol ekonomisinde en büyük 6. ülkeysek, Avrupa Şampiyonası'nda 3'üncülük başarısı yakalamış bir ülkeysek, statlarımızı da Avrupa standartlarında yapmamız, hatta ve hatta onun ötesi Avrupa'nın örnek alınacak statlarına sahip olmamız bizim öncelikli hedeflerimizden biridir'' diye konuştu.

  -''2,3 MİLYAR AVRO EKONOMİK BÜYÜKLÜĞE SAHİP ORGANİZASYON''-

  Özgener, EURO 2016'nın Türkiye'ye kazandırılmasının ülke açısından taşıdığı öneme işaret ederek, evsahibi ülkenin belirleneceği 2010 yılı mayıs ayına dek tüm futbol ailesinin bu konuda lobi çalışması yapması gerektiğini söyledi.

  Şampiyonanın Türkiye'ye kazandırılması durumunda, federasyon olarak yaptıkları fizibilite çalışmasına göre İzmir'den örnek verildiğinde, şampiyonanın yapılacağı haziran ayında yalnızca bu kente gelen yabancı turist sayısının yüzde 400'lük artışla 540 bin olmasının öngörüldüğüne dikkati çeken Özgener, şöyle devam etti: ''Portekiz'de yapılan Avrupa Şampiyonası'ndan örnek vermek gerekirse, Avrupa Şampiyonası'nı takip eden yıl içinde şampiyonayı izlemeye gelen seyircilerin yüzde 80'inin 1 yıl sonra tekrar Portekiz'e gittiğini söylediğimde, bu şampiyonanın ülkemize kazandırılmasından, İzmir'in bu şampiyonada yer alacak bir şehir olmasından, şampiyonanın futbol dışında da katkılarını çok iyi ifade edebilmiş olurum sanırım. Bu şampiyona, 2.3 milyar Avro ekonomik büyüklüğü olan dünyanın en büyük 3. spor organizasyonudur. Dolayısıyla ülkemizdeki futbolun geleceği, ülkemizin geleceği açısından EURO 2016'yı almak, Futbol Federasyonu olarak bizlerin en önemli hedeflerinden biridir.''
Lütfen bekleyin...
X