PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akçaabat-yomra’da nefesler tutuldu


BordoMavi61
12-03-2009, 05:54
AKÇAABAT-YOMRA’DA NEFESLER TUTULDU


Bugün Akçaabat ve Yomra İlçelerini değerlendireceğim. Trabzon’un en büyük ilçelerinden biri olan Akçaabat’ta Şefik Türkmen gerçeği var. 1994 seçimlerinde İller Bankası’nda mühendis olarak çalışırken milletvekili Ali Kemal Başaran tarafından keşfedilen ve ANAP’tan aday gösterilen Şefik Türkmen efsanesi o zaman başlamıştı. İlk seçimlerde en yakın rakibine üç bin oy fark atan Türkmen, 1999 seçimlerinde de oy farkını korurken yine ezici bir üstünlük sağlamıştı. Yaptığı icraatlarla ve özellikle sahil düzenlemesiyle tüm halkın beğenisini toplamasına rağmen son seçimlerde epey zorlandı.
2004 seçimlerinde yeniden ANAP’tan giren Şefik Türkmen 5.282 oy alırken AK Partinin adayı ise 5.241 oy almıştı. Sadece 141 ol farkla kazanmıştı. Aynı seçimlerde, BTP 1.162, CHP 302, MHP 276, DYP 151, BBP 67, DSP 45 ve GP 30 oy almıştı.
Peki, 2009 seçimlerinde durum ne? Hangi aday hangi partiden giriyor.
AK Parti’nin adayı Şefik Türkmen, BTP’nin adayı Fikret İnan, CHP’nin adayı Mehmet Celal Yavruoğlu, SP’nin adayı İbrahim Hacıibrahimoğlu, MHP’nin adayı Osman Karaçukur, DSP’nin adayı Emine Balcı ve DP’nin Sevim Boğuşlu…
Tam üç dönem üst üste belediye başkanlığı yapan Şefik Türkmen AK Parti saflarına katılması yılın transferi olarak değerlendirildi.
ANAP ve AK Parti’nin oyları hesaplandığında 10 bin civarında bir oy potansiyeli var. Türkmen AK Parti’ye geçerken ANAP’tan ne kadar oy koparacağı merak edilse de favori olarak görülüyor. ANAP aday göstermedi. Dörtte dört yapabilecek mi?
CHP saflarına katılan eski milletvekili Ali Kemal Başaran CHP adayı Mahmut Celal Yavruoğlu’na tam destek veriyor.
BTP Genel Başkanı Haydar Baş’ın ilçesi olan Akçaabat’ta BTP adayı Fikret İnan da oldukça iddialı.
MHP adaylı Osman Karaçukur da sürpriz yapma çabasında. İki bayan aday Emine Balcı ve Sevim Boğuşlu’da partilerinin oylarını yükseltmenin mücadelesinde.

Beldelerde Durum Ne?

En çok beldesi olan ilçe Akçaabat’tır. Tam 14 belde belediyesi var. Hepsini tek tek değerlendirmek elbette güç ama hangi beldede kim hangi partiden seçime gireceğini sizlerle paylaşayım.
Adacık; AK Parti Ayhan Sevim, DP Osman Çiçek, MHP Mehmet Kırcı, SP Musa Dil, Akçakale; CHP Ali Türen Öztürk, AK Parti Emre Akgün, DSP Musa Erol, SP Yunus Sevim, Akçaköy; AK Parti Sultan Memiş, DP Seymen Komar, ANAP İdris Uzun, CHP Ali Kemal Uzun, MHP Mustafa Üçüncü,
Akpınar; DP M. Ali Değirmenci, AK Parti Salih Bıyıklı, MHP Muzaffer Bayraktar, SP Muhammet Konak,
Darıcı; AK Parti Muhammet Altınel, SP Kadir Türker, CHP Ali Ekinci, MHP Pehlül Kudaz,
Derecik; CHP Alaattin Öztürk, AK Parti Ali Ulusoy, DP Mustafa Akgün, MHP Temel Tütüncü, SP Fahrettin Kınalı.
Doğanköy; AK Parti Kazım Atmaca, MHP Selim Terzi, SP Ayhan Civelek.
Dörtyol; AK Parti Cevat Birinci, CHP Adnan Mersinlioğlu, MHP Ali Sandıkçı, SP Sefer Sandıkçı,
Işıklar; AK Parti Hasan Tahsin Öztürk, SP Sabri Odabaş, MHP Alişan Bayram.
Kavaklı; AK Parti Mahmut Cihan, CHP Mehmet Ali Tamer, DP Halil İbrahim Dervişoğlu, MHP Orhan Şeren, SP Erol Yıldırım.
Mersin; MHP Osman Altun, DSP Cemil Cömert, CHP Ali Saraç, AK Parti Hasan Ali Çanakçı, DP Hamza Özlü, SP İbrahim Ak.
Söğütlü; CHP Sinan Kutay, AK Parti Ömer Katırcıoğlu, MHP Metin Gedikli, SP Ahmet Tonbul.
Şinik; AK Parti Ahmet Marufoğlu, CHP Mehmet Kavanoz, MHP Cemil Pehlivan, SP Salih Kavanoz,
Yıldızlı; AK Parti Yahya Tarakçı, DP Adnan Çavuş, CHP Asiye Bulak, SP Ali Kemal Kardeş, MHP Murat Aydın…
Tüm adaylara başarılar diliyorum.

Yomra’da Üçlü Yarış

Trabzon’un bir diğer büyük ilçesi Yomra’da durum ne? Yomra’da seçmenler partiden çok adaya değer veriyor. Nitekim geçen 20 yıl incelendiğinde bu açıkça görülebiliyor. İlçede 2004 seçimlerinde ne olmuştu. DYP’den seçime giren İbrahim Sağıroğlu 3.004 oyla belediye başkanı seçilirken rakibi Ömer Yıldırım ise 2.595 oyda kalmıştı. Aynı seçimde SP 382, CHP 98, MHP 53, BBP 22 ve BTP de 14 oy almıştı.
Peki, şimdi kim hangi partiden giriyor.
Mevcut Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu yine Demokrat Parti’den giriyor.
AK Parti’nin adayı Halil İbrahim Pehlivan, MHP’nin adayı Ömer Yıldırım, SP’nin adayı Hasan Bayrak, DSP’nin adayı Ekrem Selim.
İbrahim Sağıroğlu’nun rakibi her ne kadar Ak Parti adayı Halil İbrahim Pehlivan görünse de 1989-1994-1999 seçimlerinde üç dönem belediye başkanlığını kazanan Ömer Yıldırım göz ardı edilmemeli. Yıldırım her zaman olduğu gibi bu dönemde de iddialı. Ak Parti seçimi Halil İbrahim Pehlivan ile almaya çalışacak. Her ne kadar aday adaylığı sürecinde kırgınlıklar olmuşsa da AK Parti seçime asılacak. Saadet Partisi Hasan Bayrak ve DSP’de Ekrem Selim ile sürpriz yapmaya çalışacak.

Kaşüstü-Oymalıtepe-Özdil

Kaşüstü: AK Parti Hüseyin Doğan, DP Mustafa Çam, MHP Mustafa Yılmaz, SP Mustafa Peker. Doğan, üç Mustafa’nın arasından sıyrılabilecek mi?
Oymalıtepe; AK Parti Metin Şahin, MHP Mustafa İşler, SP İ.Hakkı Bektaş.
Özdil: AK Parti Mustafa Bayındır, MHP Osman Zeki Bıyıklıoğlu, SP Ahmet Aydın…

Zihni Ağırman
zagirman@takagazete.com